DOLAR 32,4950 0.14%
EURO 34,7451 0.04%
ALTIN 2.489,701,13
BITCOIN %
İstanbul
16°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İZODER Başkanı Emrullah Eruslu:  “Depremin yıkıcı etkisini  binalarımızı korozyona karşı koruyarak önleyebiliriz”
  • HaberOrdu
  • Gündem
  • İZODER Başkanı Emrullah Eruslu: “Depremin yıkıcı etkisini binalarımızı korozyona karşı koruyarak önleyebiliriz”

İZODER Başkanı Emrullah Eruslu: “Depremin yıkıcı etkisini binalarımızı korozyona karşı koruyarak önleyebiliriz”

ABONE OL
Mart 3, 2022 10:08
İZODER Başkanı Emrullah Eruslu:  “Depremin yıkıcı etkisini  binalarımızı korozyona karşı koruyarak önleyebiliriz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) olarak, deprem gerçeğini hemen her fırsatta vurgulayarak farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını söyleyen İZODER Başkanı Emrullah Eruslu, “Vatandaş olarak görevimiz, topraklarımızın yüzde 90’ının deprem riski altında olduğu bilinciyle hareket etmek ve gerekli önlemleri almaktır. Dolayısıyla her depremin ardından korkuya kapılmak yerine, depremle yaşamayı öğrenmeli, uzun ömürlü, güvenli ve kaliteli yapılaşma anlayışıyla hareket etmeliyiz. Ülkemizde güvenli ve nitelikli binaların sayısının hızla artırılması için çalışmalıyız. Bir yapının ana unsurları olan demir ve betonu koruyacak şekilde su yalıtımına sahip binalarla depreme karşı hazırlıklı olmalıyız.  Binaların dayanıklılığı için gerekli olan su yalıtımı, genellikle ihmal edildiği için ülkemizde 30-40 yıllık binalar ömrünü tamamlamış olarak görünüyor. Oysa korozyon etkisine karşı korunmuş, 80-100 yıl yaşayacak güçlü binalar inşa etmeliyiz. Kentsel dönüşüm bunun için önemli bir fırsat. Binalarımızı kaliteli malzeme, doğru yalıtım uygulamaları ile deprem ve yılların etkisine karşı koruyabiliriz. Depremin yıkıcı etkisini, binalarımızı korozyona karşı koruyarak önleyebiliriz.” dedi.

Su yalıtımı hayati önem taşıyor

İZODER olarak her fırsatta su yalıtımının hayati önemine dikkat çektiklerini söyleyen  Emrullah Eruslu, “Betonarme yapı sistemlerinin zayıf noktası suya karşı hassasiyetleridir. Yapılarımıza suyun nüfuz etmesi durumunda, yapının taşıyıcı elemanlarında bulunan demir donatılar korozyona maruz kalarak paslanır böylece binaların ömrü ve dayanıklılığı azalır. Korozyona uğrayan bir bina, taşıma gücünün yılda yüzde 50’sini, 15 yılda yüzde 90’ını, 24 yılın sonunda ise tamamını kaybedebiliyor.  Bu noktada hem hayati risklere kapı açarken hem de ekonomik olarak kaybediyoruz.” dedi.

Başkan Eruslu sözlerine şöyle devam etti: “17 Ağustos Marmara Depremi sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hasar Tespit Komisyonu tarafından yapılan incelemeler sonucu, yüzde 79’u hasarlı bulunan 55 bin 651 konut ve işyerinin yüzde 64’ünde korozyon tespit edilmesi de su yalıtımının önemini ortaya koyuyor. 23 yıl sonra bugün yine deprem riski ve korozyon konuşuyoruz. Toplum olarak daha duyarlı olup yaşadığımız binalarda su yalıtımı yapılıp yapılmadığını ve depreme dayanıklılığını her açıdan sorgulamalıyız. Güçlendirmenin ne kadar önemli ve hayat kurtarıcı olduğunu biliyoruz. Bütün konutları yıkıp yeniden yapmak mümkün değil. Önceliğimiz sorunlarını tespit ettiğimiz binaları güçlendirmek olmalı. Yalıtım, güvenli yapılaşmanın vazgeçilmez unsurlarındandır. İZODER olarak kamuoyunun ve ilgililerin bu noktalara dikkatini çekmeye devam edeceğiz.”

Yalıtım maliyeti sanıldığı gibi yüksek değil

Su yalıtımı maliyetinin sanıldığı kadar yüksek olmadığını belirten Eruslu, “Bugün yeni inşa edilen bir binada su yalıtımı uygulamalarının maliyeti toplam bina maliyetinin yüzde 3 ila yüzde 4 üne tekabül eder. Mevcut binalarda elbette bu maliyet biraz daha artıyor. Arazi yapısı, binanın zemini gibi başka faktörler de devreye giriyor. Ancak yine de inşaatın geneline göre yüksek maliyetler söz konusu değil. Su yalıtımı yapılmamış, dolayısıyla korozyona uğramış binaların depremden olumsuz etkilenmesi ise ne yazık ki hem can güvenliği hem de mal güvenliği açısından maddi olarak ölçülemeyecek ağır sonuçlar doğuruyor.” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.