DOLAR 32,5366 0.26%
EURO 34,6906 0.4%
ALTIN 2.494,920,36
BITCOIN 20492400,46%
İstanbul
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yerel birbirine bağlantının tüm potansiyeli, DE-CIX destekli IRAK-IXP ile açığa çıkacak
  • HaberOrdu
  • Gündem
  • Yerel birbirine bağlantının tüm potansiyeli, DE-CIX destekli IRAK-IXP ile açığa çıkacak

Yerel birbirine bağlantının tüm potansiyeli, DE-CIX destekli IRAK-IXP ile açığa çıkacak

“DE-CIX destekli IRAK-IXP’nin kurulması ile Irak, DE-CIX İstanbul'a bağlanarak Türkiye üzerinden Avrupa'ya bağlanmayı hedefliyor”

ABONE OL
Nisan 7, 2022 12:23
Yerel birbirine bağlantının tüm potansiyeli, DE-CIX destekli IRAK-IXP ile açığa çıkacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnternet Değişimi (IX), Bulut Değişimi ve diğer birbirine bağlantı hizmetleri sunan dünyanın lider Birbirine Bağlantı Platformu operatörü DE-CIX ve tüm Irak bölgesine hizmet veren ilk ve benzersiz şekilde operatör ve veri merkezi bağımsız bir Internet Değişimi olan IRAK-IXP bugün,  Capacity Middle East etkinliğinde “DE-CIX destekli IRAK-IXP”’nin gelecekteki operasyonları için stratejik bir ortaklığa imza attı. Ekonomik açıdan güçlü ve kalabalık bir Orta Doğu ülkesindeki tek İnternet Değişimi olarak DE-CIX destekli IRAK-IXP, DE-CIX’in tüm birbirine bağlantı hizmetlerini içeren ödüllü birbirine bağlantı altyapısı üzerine inşa edilen bir Hizmet olarak DE-CIX (DaaS) modeli altında DE-CIX tarafından yönetilecek. Teknik uygulama sürecinin 2022 yılında olması planlanıyor. Birbirine bağlantı platformu; yerel ağların düşük gecikmeli bir birbirine bağlantı ekosistemi yaratabilmelerini ve global içeriğin yerelleştirilmesini sağlarken ağ istikrarını, ölçeklenebilirliği ve güvenliğini artıracak şekilde bölgesel bir bağlantı hub’ı olarak tasarlandı.

Ortadoğu’nun üçüncü en büyük ülkesi olan Irak,  çoğunluğu çalışma çağında olan, yüksek oranda kentleşmiş bir nüfusa sahip öyle ki nüfusun %70’i şehirlerde ikamet ediyor. İnternet penetrasyonu, %100’e yakın mobil penetrasyon ile %75 civarında. GSYİH, 2019’a gelene kadarki on beş yılda üç kattan fazla arttı ve 2020’deki ekonomik gerilemelerin ardından önümüzdeki yıllarda güçlü bir şekilde büyümesi bekleniyor.

“40 milyondan fazla nüfusu, güçlü ve çeşitli İnternet hizmeti ve ağ sağlayıcıları yelpazesiyle Irak, yerel birbirine bağlantıya büyük ihtiyaç duyuyor ve bu ortaklık sayesinde İnternet bağlantısı güçlü bir şekilde artırılacak. Son kullanıcılar ve kurumlar için mümkün olan en iyi deneyimi garanti etmek üzere internet bağlantısının hızını, kalitesini ve istikrarını artırmaya yönelik büyük talebi karşılamak istiyoruz diyor DE-CIX International’ın CEO’su Ivo Ivanov ve şöyle devam ediyor:  “Bu aynı zamanda, Irak’taki insanlara yerel ve uluslararası bilgi, içerik ve hizmetlere en iyi erişimi sağlamak için orada iş yapmak ve canlı bir yerel dijital ekosistemi büyütmek için çok daha fazla ulusal ve uluslararası ISS’yi ve CSP’yi Irak’a çekecek.”

 

DE-CIX ile yeni ortaklık hakkında IRAK-IXP CEO’su Ahmed AlSheikh, “Müşterilerimize hız ve kapsamlı güvenlik açısından veri akışını dikkate alarak gelişmiş bağlantı hizmetleri sağlamak üzere güçlü bir vizyona sahibiz” diyor ve ekliyor: “DE-CIX destekli IRAK-IXP, müşterilerimizin birbirine bağlantı talebini karşılayan yerel, bölgesel ve uluslararası ISS’lere, CDN’lere, içerik ve bulutun yanı sıra kurumsal ağlara hizmet verecek şekilde tasarlandı. Bu ortaklık, yerel ve bölgesel bağlantının direncini artıracak, veri trafiğinde olası gecikmeleri azaltacak ve bulut tabanlı kaynakların ve uygulamaların performansını iyileştirecek.”

“Irak’taki milyonlarca kullanıcı, en son teknolojide hayata geçmiş dijital hizmetleri hak ediyor. Bu da DE-CIX’in katkıda bulunmaktan mutluluk duyduğu, mümkün olan en iyi yerel altyapıyı gerektirir elbette. Bu, içerik ve uygulamalarda daha iyi performans ve kullanıcı deneyimi ile kurumlar ve bireyler için uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli İnternet erişimi sağlayarak, ortaya çıkan bu dijital ekonominin potansiyelini açığa çıkaracak ”diye ekliyor Ivanov bu işbirliği için.

DE-CIX Türkiye Bölge Direktörü Bülent Şen ise konu hakkında şunları söylüyor: “Irak’ta DE-CIX destekli bir İnternet Değişim operatörünün hayata geçmesi Türkiye için de büyük anlam taşıyor. DE-CIX destekli IRAK-IXP’nin kurulması yönündeki bu adımla Irak, DE-CIX İstanbul’a bağlanarak Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlanmayı hedefliyor” dedi.

Dünyanın en büyük operatör ve veri merkezi bağımsız birbirine bağlantı ekosistemine ev sahipliği yapan DE-CIX, bu yıl Orta Doğu bölgesindeki varlığının 10. yılını kutluyor. DE-CIX destekli IRAQ-IXP, DaaS modeli altında duyurulan 8. İnternet Değişimi oldu ve Dubai’de DE-CIX destekli BAE-IX (2012) ve Atina’da DE-CIX destekli SEECIX gibi başarı hikayeleri arasına katıldı. DaaS programı, veri merkezi operatörleri veya diğer üçüncü şahıslar için tamamen DE-CIX tarafından yönetilen İnternet Değişimi ve birbirine bağlantı platformlarını oluşturmaları için tasarlanmış kurulum, bakım, tedarik, pazarlama ve satış desteği gibi bir dizi hizmeti içeriyor. DE-CIX, bir İnternet Değişimi için gereken teknik kurulumu, tamamen önceden yapılandırılmış ve standartlaştırılmış bir “DE-CIX paketi” olarak sunuyor –kurulumu ve faaliyete geçmesi kolaydır.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.