DOLAR 32,8455 0.22%
EURO 35,1795 0.24%
ALTIN 2.449,74-0,32
BITCOIN 2167772-0,16%
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye’de Haftalık Çalışma Saati Düzenlemesi Gündemde
  • HaberOrdu
  • Ekonomi
  • Türkiye’de Haftalık Çalışma Saati Düzenlemesi Gündemde

Türkiye’de Haftalık Çalışma Saati Düzenlemesi Gündemde

ABONE OL
Şubat 19, 2024 18:06
Türkiye’de Haftalık Çalışma Saati Düzenlemesi Gündemde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye, Avrupa’da En Çok Çalışan Ülkeler Arasında

Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri arasında haftalık çalışma saati açısından en üst sıralarda yer alırken, ücretler konusunda geride kalmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’de ortalama haftalık çalışma süresi 44.2 saattir.

Haftalık Çalışma Saatlerinde Değişiklik Geliyor

Türkiye’de geçerli olan 45 saatlik haftalık çalışma süresi için düzenleme yapılması planlanmaktadır. Haftalık çalışma saatlerinin 35-40 saat aralığına indirilmesi hedeflenmektedir. Bu düzenleme için kanun teklifinin kısa süre içinde tamamlanması beklenmektedir.

İş Kanunu’na Göre Haftalık Çalışma Saatleri

Türkiye’de haftalık çalışma süresi 4857 sayılı İş Kanunu’nun 63. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre, haftalık çalışma süresi en fazla 45 saattir. Günlük çalışma süresi ise hiçbir şekilde 11 saati aşamaz. Haftalık çalışma süresi işyerlerinde eşit şekilde dağıtılır ve günlük çalışma süresi 11 saati geçemez.

İş Kanunu’na göre haftalık çalışma süresi 45 saati aştığında fazla çalışma kabul edilir ve fazla çalışma ücreti normal ücretin %50 fazlası olarak ödenir.

Çalışan Mola Süreleri

İş Kanunu’na göre, günlük çalışma süresi 4 saatten azsa en az 15 dakika, 4 saatten fazla ve 7,5 saate kadar olan işlerde en az yarım saat, 7,5 saatten fazla işlerde ise en az 1 saat ara dinlenmesi verilmesi zorunludur. Ara dinlenmesi, işçinin ihtiyaçlarını karşılaması ve dinlenmesi için sağlanır.

Ara dinlenmesi sırasında çalışma yasaktır ve işveren bu süreyi çalışma süresi olarak kabul edemez. İşçiden ara dinlenme süresi içinde çalışmasını isteyemez.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.